مقالات

خواص حلوا ارده چیست ؟

از خواص حلوا ارده میتوان به کاهش دهنده کلسترول خون، حاوی اسید‌های چرب اشباع نشده، منیزیم، مس، روی، کلسیم،فسفر، ویتامین‌های گروه B و E اشاره کرد. تقویت استخوان‌ها و کاهش ابتلا به بیماری پوکی استخوان، جلوگیری از بروز سردرد و افزایش توان باروری درزوجین، از دیگر خواص حلوا ارده است . برای رفع فقر آهن، جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های اعصاب، افزایش سوخت و سازبدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان حلوا ارده مفید است.

پیشینه تاریخی حلوا ارده

ابداع، چگونگی و نحوه دست یابی به فن آوری تولید حلوا ارده را به شیخ بهایی نسبت می‌دهند. شاه عباس به‌دنبال جیره غذایی مناسب برای سربازانش بود. این جیره دارای این شرایط باشد: ۱.مقوی و انرژی زا ۲.حمل و نقل آن آسان ۳.مناسب شرایط جنگی ۴.عدم نیاز به گرم کردن. به‌دنبال این قضیه شیخ بهایی با همکاری شیرینی سازان آن زمان چیزی را که امروز بنام حلوا ارده معروف است اختراع کرد.

در حال حاضر در دیگر کشورهای جهان از قبیل: یونان، ترکیه، یوگسلاوی، لبنان، عربستان، و کشورهای شوروی سابق نیز حلواارده تولید می‌شود. حلوای کشورهای دیگر از نظر کیفیت و نحوه تولید و مواد تشکیل دهنده با حلوا ارده ایران تفاوت دارد. حلوا ارده‌ای که در استان یزد به ویژه در شهرستان اردکان تولید می‌شود به دلیل اینکه فاقد هر گونه افزودنی شیمیایی است و هنوز به روش سنتی و تا حدودی دستی تولید می‌شود. طعم و مزه آن طبیعی بوده و نسبت به حلواارده‌ای که به روش صنعتی تولید می‌گردد طرفداران بیشتری دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *